Inne

ZAZ Tavria

ZAZ Tavria

Samochód doprowadziłem do stanu używalności w trakcie ostatniego urlopu. Auto kupione w Damisie w Łodzi, seria montowana w Polsce z użyciem krajowych części. Niski przebieg (80809 km) spowodowany jest tym, że przez większość życia stał w stodole pod Sieradzem i to też uratowało go od zgnicia. Na chwilę obecną jest w pełni sprawny i świeżo opłacony. Zarejestrowany na mnie, bez czterdziestu umów. Przegląd i OC do 15 czerwca 2020.
Co przy niej zrobiłem:
– nowa pompa hamulcowa, zaciski, klocki, układ odpowietrzony i zalany nowym płynem
– usunięte większości ognisk korozji, podłoga zamalowana podkładem antykorozyjnym i biteksem, wszystkie profile zamknięte, progi, wnętrza drzwi zalane środkiem do konserwacji
– felgi wyprostowane, wyważone i pomalowane, piasty również odnowione
– wymieniony rozrząd, olej z filtrem, filtr powietrza, kompletny zapłon (kopułka, palec, kable, świece Magneti Marelli)
– nowe tylne amortyzatory, tuleje drążków kierowniczych oraz tłumik z rurą
– poprowadzona instalacja do radia (oryginalnie nie było nic), na desce zamontowana kolumienka Philipsa z epoki, akcesoryjna radziecka antena ze wzmacniaczem „Wołna” montowana przy lusterku wstecznym
– nowa linka licznika, chromowane emblematy, cięgno fotela, korbka szyby i masa innych drobiazgów których nie zliczę.
Ponadto do auta są dwa odnowione i wyważone koła na zimówkach oraz mnóstwo nowych i używanych części zamiennnych – gaźniki, amortyzatory, osprzęt silnika itd.
Na ten moment założony jest dwugardzielowy Solex po pełnym przeglądzie, zapłon ustawiony na dość wczesny. Dzięki temu Tavria jest normalnym uczestnikiem ruchu drogowego, rusza bardzo sprawnie (a nawet zrywa przyczepność) oraz przekracza 160 km/h. Okupione jest to spalaniem 7,5l/100, ale jak dla mnie to i tak świetny wynik jak na ukraińskiego gruchota.
To chyba najprostszy samochód z jakim miałem do czynienia, idealny dla kogoś kto nie lubi wydawać na mechanika bo wszystkie naprawy poczyniłem w domowych warunkach.
Cena wydaje mi się atrakcyjna jak za 23-letnie opłacone auto gotowe do drogi. Posiadam zdjęcia auta sprzed renowacji.

512-340-trzysta sześćdziesiąt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *